Między Uszami

Warsztaty Visual Vernacular

1

Warsztaty Visual Vernacular odbyły się w sali Domu Kultury Polskiego Związku Głuchych Oddziału Małopolskiego w Krakowie trwały 5 dni od 13 do 17 lutego 2019 roku. Udział w nich wzięły nie tylko osoby Głuche, ale też słyszące posługujące się biegle językiem migowym. Edyta Kozub jako organizatorka tego wydarzenia zaprosiła specjalnie na tę okoliczność francuskiego eksperta w tej dziedzinie. Edyta działa na rzecz środowiska Głuchych, wspiera i bierze udział w akcjach informacyjnych dla osób niesłyszących, ale też działaniach promujących język migowy. Od wielu lat zadaje sobie pytanie, co zrobić jeszcze, w jaki sposób pokazać Światu piękno Kultury Głuchych. Skąd jednak zrodził się pomysł by stworzyć w Krakowie warsztaty VV? Edyta w 2015 roku brała udział w warsztatach zorganizowanych przez nieformalną organizację Inspide „VV”. Początkowo sama niewiele wiedziała na temat VV. Dziś wie, że może być to sposób, by pokazać ludziom piękno Kultury Głuchych. VV to skrót od słów Visual Vernacular. Jest formą ekspresji teatralnej, która łączy elementy takie jak: mimika twarzy, pantomima, gesty, elementy języka migowego, story-telling (opowiadanie historii) i poezja kształtu, ruchu ciała. VV może być wykonywane solo lub grupowo. Za pomocą całego ciała, ruchu dłoni, gestów, mimiki można opowiedzieć historię, która będzie zrozumiała zarówno dla osób słyszących jak i Głuchych. VV nie tylko pokazuje piękno języka ciała/ gestów, który jest integralną częścią Głuchego Świata, ale też może stanowić most między tym światem a światem osób słyszących. Smutnym jest fakt, iż VV w Polsce jest bardzo mało znany. Na Zachodzie cieszy się dużą popularnością. Ponieważ w Polsce nie ma osoby, która profesjonalnie zajmuje się VV, w związku z tym Edyta postanowiła zaprosić Francuza, który na co dzień powadzi warsztaty i szkolenia w tej dziedzinie. Nazywa się Erwan Cifra. Ma on ogromne doświadczenie i prawdziwy talent, dzięki któremu nie tylko świetnie pokazuje światu piękno gestu i mowy ciała, ale też w znakomity sposób potrafi nauczyć innych, jak wydobyć to piękno z siebie. Jak bez użycia słów wyrazić wszystko co ważne (emocje, uczucia), jak w ten niesamowity sposób opowiedzieć historię, która zaintryguje, skłoni do refleksji. Jego filmy VV można zobaczyć na Istagramie @erwan.vv.
Pięciodniowe warsztaty VV wypełnione były różnorodnymi ćwiczeniami takimi jak : nauka wykorzystywania klasyfikatorów, rozwijanie pamięci ruchowej, kontrolowania ciała i wzroku. Atmosfera była miła, wszyscy świetnie się bawili. Nauka prowadzona była nie tylko poprzez intensywne ćwiczenia, ale również poprzez zabawę. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni. Ostatniego dnia nie tylko dziękowali Erwanowi, ale również pytali, kiedy odbędą się kolejne warsztaty, by móc nadal rozwijać poznaną technikę. Zdradzimy Wam, iż może już za rok?
Warsztaty VV nie są zorganizowane tylko po to by stać się artystą i występować na scenie. Wiedzę na temat techniki VV można wykorzystać w trakcie lektoratu języka migowego, są to też świetne ćwiczenia dla tłumaczy lub osób nagrywających vlogi w PJM. Dzięki VV można opanować „płynne” miganie, nauczyć się jak kontrolować ciało i wzrok ale też poprawić swoją pamięć ruchową.
Warsztaty VV zorganizowano dzięki wsparciu Fundacji Między Uszami, Polskiego Związku Głuchych oraz portalu zrzutka.pl.